Jedenastego września, w Narodowy Dzień Katalonii (Diada Nacional de Catalunya), Katalończycy upamiętniają upadek Barcelony i porażkę w Wojnie o Sukcesję podczas rządów Filipa V Hiszpańskiego w roku 1714. To wydarzenie oznaczało, że Katalonia, do tej pory naród w pełni suwerenny, straciła swoje prawa narodowe, w wyniku czego narzucone zostało prawodastwo i język urzędowy hiszpański, a wszystko związanie z tożsamością katalońską zostało zakazane.
Jako Polacy doskonale pamiętamy utratę niepodległości przez nasz kraj, która dopełniła się w 1795 roku po trzecim rozbiorze. Jednak niektóre prawa Katalończycy odzyskali w 1932 roku po ogłoszeniu Republiki, która przyznała Katalonii status Autonomii. Wraz z wybuchem wojny domowej w 1936 i późniejszą dyktaturą Franco, wspomniane prawa zostały na nowo anulowane, a całą Katalonię objęto surowymi represjami mającymi na celu wytępienie wszelkich oznak katalońskości i oporu wobec ówczesnego systemu. Lluís Companys, prezydent Generalitat de Catalunya, został zastrzelony, stając się tym samym jedynym europejskim prezydentem zamordowanym przez faszystkowski reżim. Do dzisiaj Hiszpania nadal nie anulowała wyroku sądu wojennego, który skazał go na śmierć. Represje nie ominęły także FC BARCELONY, a dyktatura Franco zapisała się czarną kartą w historii tego klubu. Zmieniono nazwę klubu na bardziej hiszpańską, zbombardowano klubowe obiekty, usunięto senyerę, czyli flagę Katalonii, z herbu Barçy i zamordowano jej prezydenta, Josepa Sunyola jeszcze w trakcie wojny domowej.
Kiedy dobiegł końca okres rządów Franco, w 1979 roku rozpoczęto proces zmian w kraju, co poskutkowało zaakceptowaniem nowego Statusu Autonomii dla Katalonii, co jednak z upływem czasu okazało się być niewystarczające dla Katalończyków. Reforma tego Statutu z 2006 roku została zaakceptowana przez 90% deputowanych Parlamentu Katalonii i 87,3% obywateli głosujących w referendum, jednak ostatecznie reformą zająć się musiał Trybunał Konstytucyjny. Orzeczenie Trybunału zostało wydane 28 czerwca 2010 roku: większością 6 do 4 sędziowie zadeklarowali 14 artykułów jako niekonstytucyjne i dokonali reinterpretacji kolejnych 27, które w większości miały związek z językiem katalońskim, sądownictwem i polityką podatkową, tym samym kończąc żywot autonomicznej Katalonii.
Po trzech stuleciach Katalończycy podjęli decyzję – chcą mieć swój własny i wolny kraj. W roku 2013, 11 września pokazali to całemu światu raz jeszcze dzięki VIA CATALANA.
Polacy czekali na swoją wolność 123 lata, którą musieli sobie wywalczyć, dzisiaj jednak Katalończycy mają przywilej dokonania tego w sposób w pełni pokojowy i demokratyczny.
Więcej: 11 WRZEŚNIA - VILAWEB
Źródło: https://assemblea.cat/
Więcej: 11 WRZEŚNIA - VILAWEB
Źródło: https://assemblea.cat/